Prawidłowa pielęgnacja stomii

person Dodane przez: Marzena Tarnopolska list w: Stomia dn.: comment Komentarz: 0 favorite Odsłon: 171
Prawidłowa pielęgnacja stomii

Dziś kilka słów o pielęgnacji stomii. Zasady prawidłowej pielęgnacji skóry wokół stomii oraz wymiany sprzętu stomijnego. Zapraszamy na dalszą część wpisu.

Pielęgnacja stomii – podstawowe informacje

W poprzednim poście z cyklu „porozmawiajmy o stomii” pisaliśmy już o rodzajach stomii – kolostomia, ileostomia oraz urostomia. Bez względu na rodzaj przetoki zasady pielęgnacji są takie same.

Po pierwsze należy zaznaczyć, że stomia to nie jest rana. Śluzówka widoczna wokół stomii nie jest unerwiona. Także spokojnie pacjent nie odczuwa bólu.

Stomia jest za to mocno unaczyniona i dlatego przy myciu stomii może zdarzyć się niewielkie krwawienie, tzw. krwawienie kontaktowe, które jest czymś normalnym.

Prawidłowa stomia ma kształt zbliżony do okrągłego, śluzówka jest czerwona i wilgotna (to normalne), a jej wysokość waha się między 1-3 cm.

Przez pierwsze dni po operacji stomia może być powiększona i może krwawić. Jest to jednak całkowicie naturalne, a dzięki odpowiedniej higienie intymnej miejsce to się ładnie wygoi.

Pielęgnacja skóry wokół stomii

Jak pielęgnować skórę wokół stomii? Jakie są zasady wymiany sprzętu stomijnego?

Zasady pielęgnacji stomii – o czym trzeba pamiętać.

1. Regularna higiena

2. Do mycia skóry zaleca się użycie ciepłej wody, łagodnego mydła (np. szarego) oraz bawełnianych kompresów, płatków kosmetycznych (NIE UŻYWAMY WATY)

3. NIE STOSOWAĆ tłustych kremów, oliwek, balsamów (uniemożliwiają przyczepność worka).

4. Stomia jak już pisaliśmy to nie rana, dlatego NIE ODKAŻAMY skóry wokół stomii spirytusem.

5. NALEŻY dopasować wielkość otworu w płytce stomijnej do wielkośći stomii (otwór w płytce większy 1-2mm od średnicy stomii).

6. Zalecana kąpiel pod prysznicem z płytką lub bez (mydło nie szkodzi stomii).

7. W razie wystąpienia reakcji uczuleniowej na płytkę stomijną należy wypróbować inny sprzęt.

8. Blizny i fałdy można wypełnić pastą uszczelniającą lub uszczelniająco-gojącą

9. Regularne sprawdzaj rozmiar stomii.

10. Należy uważać, aby w bezpośredniej okolicy stomii nie było włosków (NIE UŻYWAJ KREMÓW DEPILACYJNYCH)

11. Można się kąpać w wannie i pod prysznicem tak samo, jak przed operacją, z przyklejonym workiem lub nie — wybór należy do ciebie

12. Aby utrzymać zdrową skórę wokół stomii, ważne jest zapewnienie właściwego dopasowania płytki stomijnej i worka, aby nie dopuścić do kontaktu treści jelitowej/moczu ze skórą.

13. Ochraniaj wrażliwą skórę wokół stomii — istnieje szereg kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół stomii.

Zmiana sprzętu stomijnego – zasady

1. Regularnie zmieniaj worek stomijny.

Zazwyczaj lekarz zaleca, aby wymieniać worek jednoczęściowy codziennie, po jego napełnieniu, natomiast worek stomijny dwuczęściowy wymaga wymiany co kilka dni, w zależności od potrzeb.

Powyższe zasady nie mają jednak zastosowania wobec worków urostomijnych, czyli służących do zbierania moczu z dróg moczowych. To, jak często zmieniać worek urostomijny, nie zależy od diety ani wysokości założenia stomii, lecz od stanu nerek oraz tego, czy moczowody uchodzą do zbiornika jelitowego lub są one wyprowadzone bezpośrednio na skórę.

2, Zużyty worek odklejamy OD GÓRY NA DÓŁ, lekko dociskając skórę. W przypadku Ileostomii należy najpierw opróżnić zawartość worka. Nie odrywamy worka, szarpiąc szybkim ruchem, aby nie podrażniać skóry.

3. Przemywamy stomię i skórę wokół niej. Następnie dokładnie osuszamy skórę.

4. Wycinamy w worku odpowiedni otwór – zostawiamy margines 2-3mm w stosunku do wielkości przetoki.

5. Nowy worek zakładamy OD DOŁU KU GÓRZE.

Komentarzy

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień