ABC Amazonki – mastektomia czego lekarz nie dopowie

person Dodane przez: Marzena Tarnopolska list w: Amazonki dn.: comment Komentarz: 0 favorite Odsłon: 718
ABC Amazonki – mastektomia czego lekarz nie dopowie

Mastektomia - amputacja piersi. Jeśli lekarz powie Ci, że czeka Cię mastektomia musisz wiedzieć z czym ona się wiąże,  jak się do niej przygotować oraz co czeka Cię po zabiegu mastektomii.

Mastektomia - co warto wiedzieć

Kiedy lekarz powie Ci, że masz raka piersi to musisz się zmierzyć z wieloma przeciwnościami. Bardzo często konieczna jest mastektomia czyli amputacja piersi. Zatem po kolei: Jak się do niej przygotować i co czeka Cię po zabiegu mastektomii.

Mastektomia - jak się przygotować do operacji?

Jeszcze przed zabiegiem mastektomii należy zakupić odpowiedni biustonosz pooperacyjny.

Staniki pooperacyjne (bielizna pooperacyjna) są niezbędne dla kobiet, które poddają się zabiegom taki jak: mastektomii, rekonstrukcja i plastyka piersi. Nie ma jednego idealne biustonosza, który zastosujemy po każdym z tych zabiegów. Każda operacja piersi wiążę się z innymi zaleceniami. Dziś skupimy się na bieliźnie po mastektomii.

Po zabiegu mastektomii lub operacji oszczędzającej pierś zaleca się noszenie odpowiedniego stanika pooperacyjnego. Taki biustonosz ma za zadanie utrzymać opatrunek oraz lekko go docisnąć. Wszystkie biustonosze pooperacyjne z naszej oferty uszyte są z najlepszych gatunkowo materiałów, tak aby nie obciążać skóry i dać jej oddychać. Wykończenie takiej bielizny musi być bardzo delikatne, aby nie powodować podrażnień. Biustonosz powinien być miękki, pozbawiony fiszbin oraz najlepiej zapinany z przodu, gdyż po zabiegach piersi ruch rąk jest często ograniczony.

Stanik pooperacyjny  to nie tylko podtrzymanie opatrunku, ale także komfort psychiczny dla każdej kobiety. Pozwala bowiem na wypełnienie ubytku i spokojne dotrwanie do momentu zejścia obrzęku i możliwości kupienia bardziej "kobiecego" biustonosza.

Do momentu dobrania protezy lub nakładki piersi (te na stałe dobiera się dopiero po zejściu obrzęku) można nabyć protezę bawełnianą tzw priform, który umieszcza się kieszonce biustonosza pooperacyjnego.

Zalecenia po zabiegu mastektomii

Przez pierwsze tygodnie po mastektomii wskazany jest odpoczynek i powolny powrót do codziennej aktywności. Nie oznacza to jednak, że nie należy używać ręki po stronie, która była operowana. Wręcz przeciwnie jest to bardzo istotne w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej. Bardzo ważne jest jednak, aby nie przeciążać ręki po stronie operowanej, gdyż już od początku istnieje ryzyko powikłania jakim jest obrzęk limfatyczny ręki bądź tułowia.

Dieta – wiadomo, że zbilansowana dieta jest ważne zawsze niezależnie od kondycji zdrowia. Jednak dieta w trakcie leczenia onkologicznego jest wyjątkowo ważna. O diecie w trakcie leczenia pisaliśmy już tutaj

Spanie z uniesioną ręką - do snu i odpoczynku powinno się układać z ręką uniesioną, tak by ułatwić odpływ chłonki z kończyny pod wpływem grawitacji. Pomocny może być tu tzw. klin przeciwobrzękowy lub zwykła poduszka

Rezygnacja z zegarka i bransoletki na operowanej ręce

Stosowanie odpowiedniej bielizny pooperacyjnej, która nie będzie uciskać ciała.

Co przysługuje po mastektomii?

Rehabilitacja po mastektomii

Może się ona odbywać zarówno w szpitalu, jak i w domu. W obu przypadkach podstawową zasadą jest umiarkowanie. Podczas ćwiczeń należy stopniowo i delikatnie obciążać ciało oraz wysoko układać kończyny, by przeciwdziałać powstawaniu obrzęków oraz wspomagać ruchomość rąk.

Odpowiedni zestaw ćwiczeń dostaniecie już przy wypisie ze szpitala, Większość ośrodków onkologicznych kieruje też na rehabilitację dodatkową do specjalnych ośrodków / sanatoriów.

Skierowanie do poradni leczenie obrzęku limfatycznego

W przypadku gdy pojawi się obrzęk limfatyczny powinnaś dostać skierowanie do poradni leczenia obrzęku limfatycznego, gdzie trafisz do specjalistów, które pomogę Ci z tym problemem.

Wniosek na protezę piersi

Bezpośrednio po zabiegu możesz stosować specjalną wkładkę bawełnianą dostępną w specjalistycznych sklepach medycznych. Po wygojeniu rany i po zakończeniu ściągania chłonki lekarz powinien wystawić wniosek na protezę piersi. Pozwala on nabyć protezę w kwocie 280 zł lub obniżyć kwotę dopłaty do droższej protezy.

Stopień niepełnosprawności

Po chorobie nowotworowej piersi można uzyskać między innymi oświadczenie o niepełnosprawności. Decyzja o stopniu jest wydawana na podstawie ustaleń specjalnej komisji, która każdorazowo dokonuje oceny stanu zdrowia pacjentki onkologicznej.

Uzyskanie stopnia niepełnosprawności nie jest zatem uzależnione od samej choroby, ale głównie decyzji komisji. Bierze ona pod uwagę wiele czynników, które wpływają na ostateczne przyznanie bądź odmowę przyznania chorej orzeczenia o niepełnosprawności.

Mastektomia - nasza porada

Zaakceptuj, uwierz w lepsze jutro i pokochaj siebie. Wydaje się proste? Proste nie jest, ale wiemy, że możliwe. Pamiętaj kobiecość jest w naszej głowie. Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy „drugi bilet na życie”. 

Komentarzy

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień