Czy po mastektomii proteza piersi jest konieczna?
Mastektomia, czyli amputacja piersi, to radykalna metoda chirurgicznego leczenia piersi, polegająca na usunięciu całej piersi. Jeśli kobieta nie zdecyduje się na rekonstrukcję piersi to brak piersi uzupełnia się protezą piersi.
Czy taka proteza piersi jest konieczna? O tym więcej w naszym dzisiejszym wpisie.
Co to jest proteza piersi?
Jeszcze w latach osiemdziesiątych braki piersi uzupełniano woreczkami z siemieniem lnianym lub po prostu watą.
Proteza piersi to nic innego jak „sztuczna pierś” , która najczęściej wykonana z silikonu. Pod względem konsystencji jest podobna do tkanki skóry. I
Rolą protez piersi jest zapewnienie komfortu noszenia, symetrycznego wyglądu klatki piersiowej i lepszego samopoczucia.
Czy proteza piersi jest konieczna?
Powstaje pytanie czy proteza piersi jest konieczna? Czy jest ona obowiązkowa dla każdej kobiety po mastektomii.
Odpowiedź brzmi tak, oczywiście po warunkiem, że nie wykonana została rekonstrukcja piersi.
Proteza piersi jest konieczna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim medycznych. Brak protezy ma wpływ na zaburzenia statyki mięśniowej, a co za tym idzie może spowodować – zaburzenia stabilizacji łopatki lub jego pogłębienie, uniesienie lub obniżenie barku, przykurcz mięśni klatki piersiowej. W niektórych przypadkach może także spowodować lub pogłębiać skrzywienie boczne kręgosłupa. Brak protezy może prowadzić także do zaburzeń funkcji oddychania..
Nie chodzi nam o okazjonalne noszenie protezy, ale regularne używanie także w warunkach domowych.
Brak protezy w trakcie snu nie ma żadnych konsekwencji medycznych.
Na noc ze względów estetycznych można kupić koszulkę na ramiączkach z kieszonkami na protezy piersi i używać protezy wypoczynkowej lub protezy bawełnianej.
Refundacja protez piersi
Z refundacji protezy piersi może skorzystać pacjentka po operacyjnym leczeniu raka piersi (np. po mastektomii, operacji oszczędzającej), osoba z wadami rozwojowymi ak np. Zespół Polanda, jak i asymetrią piersi wynikającą z wad układu kostnego, mięśniowego, gruczołu piersiowego, a także powstałą poprzez uraz (np. poparzenie w dzieciństwie, wypadek samochodowy).
Od 1 stycznia 2024 zwiększone zostały limity między innymi na protezy. Dotychczas refundacja wynosiła 280 zł. Od stycznia tego roku refundacja została podzielona ze względu na budowę protezy:
• Proteza jednowarstwowa - limit finansowania: 350 zł
Kryteria przyznawania: raz na 2 lata
• Proteza wielowarstwowa - Limit finansowania: 450 zł
Kryteria przyznawania: raz na 2 lata
Uzyskanie zlecenia na protezę piersi możliwe jest u lekarza posiadającego odpowiednie uprawnienia. Rozporządzenie określa osoby uprawnione do wystawienia każdego rodzaju wyrobu. Może to być np. chirurg onkolog, onkolog kliniczny, fizjoterapeuta, specjalista fizjoterapii, rehabilitant, lekarz medycyny rodzinnej oraz POZ.
Podczas wizyty należy poprosić lekarza o wystawienie zleceń (każdy wyrób wystawiany jest na osobnym zleceniu). Mają one formę elektroniczną tzn. e-zlecenie (lekarz może również udostępnić pacjentowi wydruk).
Rodzaje protez piersi
Bezpośrednio po zabiegu mastektomii używa się proste, tymczasowe protezy z bawełny lub pianki, wkładane do biustonosza. Są bardzo miękkie, ich głównym celem jest zabezpieczenie blizn po operacji. Po pewnym czasie wspólnie z lekarzem lub specjalistą można dobrać odpowiedni dla siebie model na stałe. Dobrym rozwiązaniem są protezy silikonowe – bardzo lekkie, samoprzylepne albo regulowane pompką. Można je jednak nosić dopiero po całkowitym zagojeniu się blizn pooperacyjnych i po zakończonej radioterapii.
Dostępne są też wysokiej jakości protezy piersiowe wyposażone w dobrze dopasowane sztuczne sutki. Kobiety po operacji noszą często specjalny stanik, w którym protezę wsuwa się do przeznaczonej na nią kieszonki. Niektóre biustonosze protetyczne mają szerokie ramiączka, dzięki czemu tkanka nie jest uciskana i pozwala to na sprawny drenaż limfatyczny. Tego typu biustonosz po mastektomii z refundacji będzie sporym udogodnieniem. Dostępne są także specjalne stroje kąpielowe dla amazonek, w które można włożyć protezy.
Komentarzy
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz