Leczenie raka jąder
Rak jądra? Co dalej? Jak wygląda leczenie raka jąder?
Zapraszamy na dalszą część wpisu.
Leczenie raka jąder
Rak jądra? Co dalej? Jak wygląda leczenie raka jąder?
Objawy raka jąder
Rak jąder występuje rządki i stanowi zaledwie 1% wszystkich nowotworów złośliwych.
Niestety często atakuje młodych mężczyzn – wśród młodych mężczyzn w wieku 15-40 lat stanowi jeden z najczęstszych męskich rodzajów raka.
Pierwszym i najczęstszym objawem jest wyczuwalny, niebolesny guzek, stwardnienie jądra lub powiększenie jądra. Czasem panowie mówią także o uczuciu rozciągania lub ciężaru w mosznie.
Rzadziej pacjenci zgłaszają odczucia bólowe lub powiększenie gruczołów sutkowych.
W bardziej zaawansowanym stadium raka jądra może pojawić się ból w dolnym odcinku kręgosłupa lub brzucha (jeśli nastąpiły przerzuty do węzłów chłonnych). Może także pojawić się duszność w klatce piersiowej, kaszel lub krwioplucie (w przypadku przerzutów do płuc).
Jakie są rodzaje raka jąder?
Rak jądra może powstać ze wszystkich tkanek jądra, ale najczęściej rozwija się nowotwór zarodkowy. Charakteryzuje się on dynamicznym przebiegiem oraz dość szybkim występowaniem przerzutów. Jego powstanie jest skutkiem nieprawidłowego przekształcenia komórek, z których normalnie powstają plemniki.
Dwie podstawowe grupy nowotworów zarodkowych jądra to:
- nasieniaki, stanowią one 25-50 proc. wszystkich raków jądra i częściej występują u mężczyzn w wieku 25-45 lat
- nienasieniaki, które stanowią 50-75 proc. przypadków nowotworu jądra i częściej występują u mężczyzn w wieku 15-30 lat.
Rokowania raka jąder
Rokowania różnią się oczywiście w zależności od rodzaju nowotworu i stadium zaawansowania. Na ogół jednak są dobre, szczególnie gdy choroba wykryta jest odpowiednio wcześnie.
Przebieg raka jądra jest gwałtowny – szybko daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych oraz do płuc,
wątroby, kości czy mózgu.
Na szczęście ten rodzaj nowotworu dosyć dobrze poddaje się leczeniu i wcześnie wykryty daje duże szanse na pełne wyleczenie. Dlatego panowie badamy się!!
Leczenie raka jąder
W leczeniu stosuje się lzazwyczaj eczenie chirurgiczne polegające na usunięciu guza z węzłami chłonnymi, chemioterapię i radioterapię. Często również łączy się te metody, co nazywane jest leczeniem skojarzonym. Wcześnie wykryty często kończy się samym leczenie chirurgicznym (w przypadku gdy okoliczne węzły chłonne nie zostały zaatakowane).
Usunięcie jądra jest zawsze pierwszym etapem, wdrażanym niezależnie od zaawansowania nowotworu. Często dla wielu panów jest to bardzo ciężki etap leczenia. Po wycięciu jądro jest badane pod mikroskopem (badanie histopatologiczne), co pozwala określić rodzaj raka i zaplanować ewentualne, dalsze leczenie.
W miejsce usuniętego jądra wszczepia się protezę jądra. Więcej o protezach pisaliśmy tutaj.
Najczęściej po operacji chory poddawany jest dalszemu leczeniu – chemioterapii i/lub radioterapii.
Przełom w leczeniu nowotworu zarodkowego jądra dokonał się przede wszystkim za sprawą chemioterapii z zastosowaniem soli platyny. Programy leczenia pierwszego i drugiego rzutu zawierają zawsze sole platyny.
Radioterapia odgrywa większą rolę w przypadku nasieniaków. Jeśli choroba jest ograniczona do jądra, po jego usunięciu można zastosować napromienianie węzłów zaotrzewnowych, co zmniejsza ryzyko nawrotu choroby.
U pacjentów z nienasieniakiem jądra po zakończeniu chemioterapii i unormowaniu poziomu markerów usuwa się operacyjnie przetrwałe guzy nowotworowe (tzw. zmiany resztkowe) z jamy brzusznej oraz zmiany z innych miejsc, np. przerzuty płucne.
Z kolei u pacjentów z nasieniakiem jądra zabieg usunięcia przetrwałych po leczeniu węzłów chłonnych z jamy brzusznej wykonuje się przy dużych rozmiarach zmian.
Ze względu na to, że leczenie nowotworu jądra może negatywnie wpływać na płodność oraz rak ten ma skłonność do występowania obustronnego, chory powinien rozważyć zdeponowanie nasienia w specjalnym banku.
Komentarzy
Brak komentarzy
Zostaw swój komentarz